تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 619

مقالات

چگونه انتخاب واکسن بر تولید مثل تاثیر می گذارد

اطلاعات جدید نشان می دهد که انتخاب واکسن می تواند تاثیر بسیار زیادی بر بازده تولید مثل داشته باشد.
برگشت به مبانی اولیه تولید مثل
زمانی که بازدهی یک گاو یا گله گوساله ها را در نظر می گیریم، بازده تولید مثل یکی از مهم ترین فاکتورهایی به حساب می آید که بر موفقیت تاثیرگذار است. به همین دلیل است که توجه به آن، به ویژه در بازار پر افت امروز، ضروری است.


مارک هیلتون (Mark Hilton)، دامپزشک، و الانکو(Elanco)، مشاور فنی اظهار داشتند: «زمانی که به اصول پایه عملکرد تولید مثل بازمی گردیم، واقعا باید بتوانیم اقدامات عملکردی گله را ارزیابی نماییم، برای مثال تعداد گوساله هایی که هر گاو به دنیا می آورد. اگر بتوانیم این معیارها را ارزیابی نماییم، می توانیم فاصله افتادن در تولید مثل گله را شناسایی کنیم».
اجرای بهترین روش های صنعت، مثل هماهنگ سازی فحلی و لقاح مصنوعی، می تواند به داشتن برنامه موفق لقاح کمک کند، اما فاکتورهای دیگری نیز می توانند بر بازده تولید مثل تاثیرگذار باشند، از تغذیه گرفته تا مدیریت سلامت. یکی از این فاکتورها، انتخاب واکسن است که می تواند بر بازده تولید مثل دام بیش از آن چه که تصور می کنید موثر باشد.

تاثیر واکسن بر تولید مثل
پژوهشی که اخیرا در دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی انجام شده است نشان می دهد که چگونه واکسنی که سی روز قبل از لقاح زده اید می تواند بر عملکرد تولید مثل تاثیر گذار باشد. آزمایش بر روی گاوهایی انجام شده است که پیش تر واکسینه شده اند و تاریخچه واکسیناسیون آن ها از گوسالگی تا 13 سالگی مشخص است؛ واکسنی که به آن ها زده شده است Vira Shield® (واکسن کشته شده) و Bovi-Shield®  (واکسن زنده تغییر داده شده) بوده است که عملکرد آن ها با هم مقایسه شده است.
جورج پری(George Perry)، استاد و متخصص مدیریت باروری گاو در دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی گفت: « آن چه که ما را در مقایسه این دو واکسن متعجب کرده است، تفاوت در میزان باروری بالقاح مصنوعی میان این دو واکسن است –واکسن های کشته شدهدر مقایسه با واکسن های زنده تغییر داده شده در طول یک فصل نشان دادند که میزان باروری بیشتری داشته اند».
نتایج نشان می دهد:
•    درمان گاوها و گوساله ها با واکسن Bovi-Shield در زمان قبل از لقاح میزان باروری موفق را در مقایسه با درمان با واکسن Vira Shield کاهش داده است.
•    درمان با واکسن Bovi-Shield در مقایسه با واکسنVira Shield نشان داده که درصد گاوهایی که در ابتدای روز بیست و یکم فصل زایش زایمان کرده اند کاهش پیدا کرده است.
•    کاهش درصد زایمان در تمام فصل زایش باقی می ماند.
دکتر پری اظهارداشت: «گاوهایی که زودتر لقاح کرده اند، زودتر نیز زایمان کرده اند که بر وزن شیرگیری موثر است. در صورتی که شروع دیرتری داشته باشید، هر چیز دیگری از نقطه نظر عملکردی تاثیر منفی می گذارد».

بازاندیشی در مورد واکسن ها برای موفقیت در تولید مثل گاو
پری در ادامه گفت: « اگر دغدغه پرورش دهنده همان تصور سنتی پرورش دهندگان گاو باشد، که طبق آن تعداد دام خروجی زیاد نیست، سوالی که پیش می آید این است که "آیا می توانم با تغییر دادن واکسن به واکسن کشته شده میزان باروری را بهبود دهم؟" از اطلاعات بدست آمده متوجه شده ایم که این کار مزایایی دارد و میزان باروری 5 تا 8 درصد تغییر خواهد کرد. بسیاری از پرورش دهندگان و تولیدکنندگان این تغییر را زیاد ارزیابی می کنند».
تولید کنندگان برای حفظ میزان نهایی درآمد خود مدام در حال ارزیابی موقعیت ها برای بهبود پارامترهای تولید مثل می باشند.
هیلتون در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: «این اطلاعات جدید هستند و بیانگر تغییر تفکر سنتی می باشند. در گذشته، از تاثیر واکسن بر چرخه فحلی آینده اطلاع نداشتیم. اما حالا، می توانیم از این اطلاعات برای در نظر گرفتن تاثیر بالقوه آن بر گله ها استفاده کنیم».

چرا واکسن ویرا شیلد را انتخاب کنیم؟
ایجاد ایمنی برای گله در تمام عمر آن بسیار مهم است و به آن ها کمک می کند تا به بیماری های تناسلی و تنفسی مبتلا نشود و در نتیجه بر عملکرد آن ها نیز تاثیر منفی نداشته باشد. واکسن ویرا شیلد (Vira Shield) با فراهم آوردن دسته ای از واکسن های کشته شده منعطف، سالم و قوی به ایمنی مادام العمر گله کمک می کند؛ این واکسن ها با 13 نوع بیماری تنفسی، تناسلی و لپتوسپیروز مقابله می کنند.
هیلتون اظهار داشت: «این اطلاعات نشان می دهند که استفاده از واکسن ویرا شیلد سی روز قبل از لقاح عملکرد تولید مثل را در مقایسه با واکسن بووی شیلد بهبود داده است. ارزیابی برنامه های واکسن گله امری ضروری است».


 190,    26  بهمن  1395 ,   مقالات

آمینه گستر در ویکی پدیا

wikipedia aminehgostar animal health

جهت آشنایی بیشتر با شرکت آمینه گستر، محصولات، خدمات و توانمندی ها می توانید از صفحه ویکی پدیای شرکت آمینه گستر دیدن فرمائید.

پین ترست آمینه گستر

تویتر آمینه گستر

تماس با آمینه گستر

آدرس دفتر مرکزی: تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
تلفن: 4-02166911802
فکس:02166433529

ارسال مقالات روز

مقالات مربوط به دامپزشکی و دام پروری آدرس ایمیل را وارد کنید