تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 619

مقالات

UFFDA راهنمای نرم افزار

نرم افزار جیره نویسی UFFDA چیست و این نرم افزار چه اهمیتی در تغذیه دام و طیور دارد؟ آیا از نرم افزار UFFDA میتوان در جیره نویسی دام های بزرگ و نشخوارکننده استفاده کرد؟ پیش از اینکه در مورد نرم افزار جیره نویسی UFFDA صحبت کنیم بهتر است که ابتدا به صورت بسیار کوتاه به اهمیت جیره نویسی در تغذیه دام و طیور و نقش آن در محیط زیست بپردازیم.

همان طور که همه ما می دانیم تامین جیره و خوراک دام و طیور میتواند بخش عمده ای از هزینه های جاری یک فارم را به خود اختصاص دهد. بارها شنیده ایم که نزدیک به ۶۰ درصد از هزینه های جاری یک واحد دامداری را خوارک به خود اختصاص می دهد. امادر حقیقت ضریب نفوذ جیره در تعیین هزینه های جاری مرغداری بیش از ۶۰ درصد خواهد بود. چراکه امروزه مشخص شده است که تنظیم جیره های متعادل در بهبود سیستم ایمنی و حتی کاهش آلودگی زیست محیطی بسیار موثرمی باشد. بنابراین جیره نویسی مناسب و متعادل کردن خوراک دام و طیور نه تنها میتواند باعث بهبود ضریب تبدیل خوارک شود، بلکه می تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی، بهبود پاسخ حیوان یا پرنده به برنامه واکسیناسیون و کاهش هزینه های درمانی گله شود. از سوی دیگر وضعیت زیست محیطی کره زمین در حال ورود به مرحله بحرانی است، آلودگی آب های زیر زمینی و تخریب لایه ازن و گرمایش زمین میتواند حیات نسل بشری را در آینده ای نزدیک با چالش های بزرگی مواجه کند. مطالعات نشان داده است که پرورش متراکم حیوانات اهلی اعم از طیور و حیوانات نشخوارکننده نقش مهمی در آلودگی زیست محیطی دارند. به عنوان مثال فزونی فسفات دفع شده از مدفوع حیوانات که به دلیل جیره های نامتعادل روی می دهد می تواند منجر به آلودگی های آبهای زیر زمینی شود. از سوی دیگر گازهای گلخانه ای نقش بسیار مهمی در گرمایش زمین دارند و متاسفانه دام های نشخوارکننده با تولید گاز متان در شکمبه در گرمایش زمین نقش مهمی دارند. در این میان تنظیم جیره های متعادل در دام های نشخوارکننده و استفاده از برخی از افزودنی ها میتواند در کاهش تولید گاز متان و جلوگیری از گرمایش زمین نقش داشته باشد.

بنابراین نتیجه می گیریم که تنظیم جیره های متعادل نه تنها باعث بهبود ضریب تبدیل و بازده خوراک می شود بلکه می تواند در کاهش آلودگی های زیست محیطی نقش داشته باشد. در این میان روش های مختلفی برای جیره نویسی دام وطیور وجود دارد که در این میان استفاده از نرم افزار های کامپیوتری همچون UFFDA جایگاه ویژه ای در بین دانشجویان و متخصصین تغذیه دام و طیور پیدا کرده است

مزایای استفاده از نرم افزارهای جیره نویسی همچون نرم افزار UFFDA چیست ؟
۱- مهم ترین ترین مزیت نرم افزارهای جیره نویسی سرعت انجام محاسبات می باشد. به عنوان مثال شما با نرم افزار UFFDA می توانید به سرعت محاسبات مربوط به جیره را انجام بدهید.

۲- تغییرات در جیره های از پیش تنظیم شده بسیار راحت و سریع خواهد بود. به عنوان مثال فرض کنید که شما جیره ای بر پایه ذرت وسویا را تنظیم کرده اید و در حال حاضر به علت کمبود ذرت در بازار مجبورید که بخشی از ذرت را با گندم جایگزین کنید. محاسبات مربوط به این جایگزینی و تغییرات میتواند برای برخی از افراد سخت باشد ولی با استفاده از نرم افزارهای جیره نویسی همچون UFFDA می توانید این کار را به آسانی انجام دهید

۳- تنظیم جیره با حداقل قیمت: برخی از نرم افزارهای جیره نویسی از جمله UFFDA میتوانند جیره هایی با حداقل قیمت برای گله شما تنظیم کنند

۴- محاسبه Shadow price یا قیمت سایه در نرم افزار جیره نویسی UFFDA : خوشبختانه نرم افزار UFFDA دارای یک امکان جالب به نام محاسبه قیمت سایه می باشد. با استفاده از این امکان شما می توانید میزان کاهش قیمت جیره را به هنگام کاهش برخی از مواد مغذی جیره محاسبه کنید. به عنوان مثال نرم افزار UFFDA میتواند میزان کاهش قیمت جیره به همگام کاهش یک واحد پروتیین خام جیره را گزارش کند . در مورد Shadow price بعدا به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

۵- شما با نرم افزار UFFDA میتوانید به سادگی نسبت انرژی به پروتیین و یا نسبت کلسیم به فسفر را محاسبه کنید. علاوه بر این نرم افزار UFFDA قابلیت محاسبه نسبت بین سایر مواد مغذی را دارد.

۶- استفاده از نرم افزار جیره نویسی UFFDA بسیار آسان و ساده بوده و نیاز به دانش کامپیوتری زیادی ندارد.

معایب نرم افزار جیره نویسی UFFDA چیست؟
مسلما هر نرم افزاری دارای یک سری مزایا و معایبی است. نرم افزار جیره نویسی UFFDA نیز از این موضوع مستثنی نمیباشد. به طوریکه این نرم افزار دارای یک سری معایبی است که به شرح آنها می پردازیم

۱- متاسفانه نرم افزار جیره نویسی UFFDA فاقد مخزن خوراک است. به عبارت دیگر شما می بایستی که مشخصات و آنالیز تقریبی خوراک ها را به صورت دستی وارد کنید. نباید نگران این مورد باشد . چراکه نرم افزار UFFDA برای این مشکل راه حل نسبتا ساده ای را فراهم کرده است . اما راه حل این مشکل چگونه است ؟؟ عجله نکنید در درس های بعدی به این مشکل و راه حل آن خواهیم پرداخت !!

UFFDA-راهنمای-نرم-افزار

 

۲- نرم افزار جیره نویسی UFFDA نمیتواند میزان نیاز پرنده به مواد مغذی را محاسبه کند و بنابراین شما برای تامین نیاز پرنده به مواد مغذی به سایر منابع همچون NRC و یا کاتالوگ مخصوص هر نژاد یا سویه محتاج خواهید بود.

۳- نرم افزار جیره نوسی UFFDA با پرینترهای لیزری همخوانی ندارد !! اما نگران این مورد نیز نباشید، راه حل آن در جلسات بعدی مطرح خواهد شد

۴- ممکن است که نرم افزار جیره نوسی UFFDA با برخی از سرویس پک های ویندوز ۷ کار نکند !!

۵- متاسفانه به علت ساختار دینامیک شکمبه در نشخوارکننده ها و پیچیدگی های خاص جیره نویسی دام های بزرگ، استفاده از نرم افزار جیره نوسیUFFDA در تنظیم جیره دام های بزرگ توصیه نمی شود.


 542,    13  مرداد  1395 ,   مقالات

آمینه گستر در ویکی پدیا

wikipedia aminehgostar animal health

جهت آشنایی بیشتر با شرکت آمینه گستر، محصولات، خدمات و توانمندی ها می توانید از صفحه ویکی پدیای شرکت آمینه گستر دیدن فرمائید.

پین ترست آمینه گستر

تویتر آمینه گستر

تماس با آمینه گستر

آدرس دفتر مرکزی: تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
تلفن: 4-02166911802
فکس:02166433529

ارسال مقالات روز

مقالات مربوط به دامپزشکی و دام پروری آدرس ایمیل را وارد کنید