تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 619

مقالات

آنتی اکسیدان در تغذیه حیوانات

آنتی اکسیدان ها در تغذیه حیوانات چه نقشی دارند ؟

آنتی اکسیدان ها میتوانند با رادیکال های آزاد و یا پیش سازهای رادیکال های آزاد واکنش نشان بدهند. در نتیجه این واکنش، درجه خطر و میزان آسیب رسانی رادیکال های آزاد کاهش یافته و در نتیجه از آسیب دیدن مولکول های ارزشمند درون سلولی و اندامک های موجود در درون سلول ها کاسته می شود. لازم به یادآوری است که با توجه به خطر رادیکال های آزاد و تاثیر محافظت کنندگی آنتی اکسیدان ها،

این ترکیبات ارزشمند در درون اندامک های سلولی و همچنین فضاهای درون سلولی و خارج خارج سولی حضور دارند.

ویتامین E و ویتامین C مهمترین و شناخته شده ترین آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در بدن حیوانات است که دانشمندان تا به حال به آنها پی برده اند. همچنین لازم به توضیج است که در گیاهان رنگدانه هایی بنام کاروتنوئید وجود دارد که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشند. با وجود اینکه ترکیبات آنتی اکسیدانی متنوعی در درون بدن موجودات زنده وجود دارد، اما همه این ترکیبات همانند یک گروه کنسرت و یا گروه نظامی، هماهنگ با یکدیگر عمل میکنند به طوری که ما میتوانیم آنها را به عنوان سیستم پدافند و یا دفاع آنتی اکسیدانی نامگذاری کنیم. در این گروه نظامی !! هر یک از اجزا در یک بخش از سلول مستقر هستند و وظیفه دارند که عملیات پدافندی خود بر علیه رادیکال های آزاد مهاجم را به نحو احسنت انجام بدهند. حال میخواهیم در سطور زیر به اهمیت تک تک اجزای گروه پدافندی اشاره بکنیم . همان طور که در سطور بالا ذکر کردیم تمامی اجزای گروه به صورت هارمونیک و هماهنگ با یکدیگر عمل میکنند و در نتیجه اگر یکی از اجزای گروه نتواند به وظیفه خود عمل کند می تواند عملکرد پدافندی کل گروه را مختل نماید.

در این گروه نظامی، ویتامین E نقش فرماندهی و یا کاپیتانی عملیات را بر عهده دارد و کاروتنوئیدها در نقش خطوط ارتباطی سیستم پدافندی عمل میکند. ویتامین C همانند نیروهای ویژه یا کماندوهای کلاه سبز وارد عملیات می شوند. عنصر سلنیوم نیز همانند مدیر اجرایی عملیات وارد کارزار می شود. تیم آنتی اکسیدانی وظیفه کنترل شکل گیری رادیکال های آزاد را بر عهده دارند. بنابراین چنانچه یکی از این عناصر در بدن دچار کمبود شود شاهد ناکارامدی سیستم دفاع آنتی اکسیدانی بدن موجودات زنده خواهیم بود. به عنوان مثال یکی از وظایف ویتامین C ترمیم مجدد ویتامین E پس از اتمام کارزار بر علیه رادیکال های آزاد و آماده سازی مجدد آن برای عملیات نظامی دیگر می باشد !

بنابراین نکته مهم تغذیه ای و مدیریت در این مورد ان است که برای حفظ عملکرد صحیح سیستم دفاع آنتی اکسیدانی ، می بایستی که کلیه اجزای سازنده این سیستم به صورت متعادل شده (بالانس) به جیره افزوده شود. به عبارت ساده تر، جیره نویسی اصولی و بالانس کردن اجزای دفاع آنتی اکسیدانی می تواند منجر به عملکرد صحیح اجزای پدافندی و حفظ سلامت حیوانات شود.

Natural antioxidant in poultry nutrition: new developments


 388,    11  مرداد  1395 ,   مقالات

آمینه گستر در ویکی پدیا

wikipedia aminehgostar animal health

جهت آشنایی بیشتر با شرکت آمینه گستر، محصولات، خدمات و توانمندی ها می توانید از صفحه ویکی پدیای شرکت آمینه گستر دیدن فرمائید.

پین ترست آمینه گستر

تویتر آمینه گستر

تماس با آمینه گستر

آدرس دفتر مرکزی: تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
تلفن: 4-02166911802
فکس:02166433529

ارسال مقالات روز

مقالات مربوط به دامپزشکی و دام پروری آدرس ایمیل را وارد کنید