تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 619

مقالات

عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی پرندگان

عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی پرندگان چیست ؟ سیستم ایمنی پرندگان چه اهمیتی در پرورش صنعتی دارد ؟ 

چرا مطالعه و تقویت سیستم ایمنی پرندگان در پرورش صنعتی ماکیان دارای اهمیت می باشد؟

اولا سیستم ایمنی پرندگان به صورت ذاتی وظیفه دفاع از آنها بر علیه عوامل پاتوژن یا بیماری زا را بر عهده دارد. در ثانی به دلیل پرورش متراکم ماکیان یا پرندگان در شرایط صنعتی ،

ما مجبور به انجام برنامه های متعدد واکسیناسیون هستیم. یکی از پایه های مهم موفقیت در برنامه های واکسیناسیون این است که پرنده های موجود در گله از سیستم ایمنی قدرتمند و سالمی برخوردار باشند. بنابراین هر گونه تضعیف سیستم ایمنی پرندگان در نهایت می تواند به شکست برنامه واکسیناسیون و بروز بیماری در گله شود.

دستگاه ایمنی پرندگان از نقطه نظر کالبد شناسی چگونه است ؟
ار نطر کالبد شناسی دستگاه ایمنی به دو بخش دستگاه لمفوئیدی اولیه یا PLO (مخفف Primary Lymphoid Organ ) و دستگاه لمفوئیدی ثانویه یا SLO ( مخفف Seconds Lymphoid Organ) تقسیم می شود.

منظور از دستگاه لمفوئیدی اولیه یا PLO پرندگان چیست ؟ دستگاه لمفوئیدی اولیه پرندگان شامل تیموس و بورس فابریسیوس میباشد. تیموس یک ساختار چند لوبولی است که در دو طرف نای دیده میشود. بورس فابریسیوس نیز یک اتساع کیسه مانند در روده خلفی است که در بالای کلواک قرار دارد.

وظیفه اصلی دستگاه دستگاه لمفوئیدی اولیه یا PLO پرندگان چیست ؟ همان طور که در سطور بالا ذکر شد، سیستم ایمنی اولیه یا دستگاه ایمنی اولیه پرندگان شامل تیموس و بورس فابریسیوس می باشد. تیموس و بورس فابریسیوس به ترتیب محل تمایز و تکامل سلول های لمفوسیت T و لمفوسیت B می باشد.

آنتی ژن یا پادگن چیست ؟

به نقل از ویکی پدیا پادگِن یا پادزا یا آنتی‌ژن (Antigen) به ترکیباتی گفته می‌شود که پس از ورود به بدن موجب برانگیختن واکنشهای ایمنی می‌گردند که در جریان آن موادی به نام پادتن (آنتی‌بادی) تولید می‌شود.

منظور از دستگاه لمفوئیدی ثانویه در پرندگان چیست ؟

دستگاه های لمفوئیدی ثانویه در پرندگان در سرتاسر بدن پخش شده اند و شامل طحال، مغز استخوان، عقده هاردر، بافت های لمفاوی برونشیال، بافت های لمفاوی دستگاه گوارش یا GALT و بافت های لمفاوی ملتحمه یا CALT می باشند. دستگاه لمفوئیدی ثانویه محل تراکم لمفوسیت ها و سلول هایی است که وظیفه عرضه آنتی ژن را بر عهده دارند، می باشد.

عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی پرندگان شامل چه مواردی است ؟

عوامل بیماری زا و غیر بیماری زای متعددی می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی پرندگان شود که در سطور زیر به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد برخی از آنها میتوانند بر ایمنی هومورال و برخی نیز بر ایمنی سلولی تاثیرگذار می باشند.

آفلاتوکسین به عنوان موثرترین مایکوتوکسین میتواند باعث آتروفی بورس فابریسیوس ، تیموس و طحال شود. (آتروفی به معنی لاغر شدن یک عضو یا بافت است) بنابراین استفاده از توکسین بایندرها در جیره میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی نیز شود.

ویروس کم خونی عفونی جوجه ها یا CIAV می تواند مستقیما از طریق آسیب به بافت های هماتوپوئیتیک و لمفوپوئیتیک و احتمالا بر هم زندن تعادل سیتوکین ها موجب تخریب سیستم ایمنی شود. همچنین تکثیر ویروس مارک در بورس فابریسیوس و تیموس نیز میتواند باعث آتروفی این دو عضو و کاهش توان سیستم ایمنی پرندگان شود. ویروس آنفلوآنزای پرندگان نیز می تواند باعث مرگ برنامه ریزی شده لمفوسیت ها شود

همچنین سالالمونلا گالیناروم می تواند تولید نوع خاصی از اینترلوکین را کاهش بدهد و آلودگی با سالمونلا پلوروم نیز میتواند بورس فابریسیوس را مورد حمله قرار بدهد.

منبع: مدیریت پیشگیری از بیماری طیور تالیف دکتر اوستا صدر زاده


 371,    16  مرداد  1395 ,   مقالات

آمینه گستر در ویکی پدیا

wikipedia aminehgostar animal health

جهت آشنایی بیشتر با شرکت آمینه گستر، محصولات، خدمات و توانمندی ها می توانید از صفحه ویکی پدیای شرکت آمینه گستر دیدن فرمائید.

پین ترست آمینه گستر

تویتر آمینه گستر

تماس با آمینه گستر

آدرس دفتر مرکزی: تهران، میدان توحید، خیابان غلامرضا طوسی، کوی یوسف، پلاک 4
تلفن: 4-02166911802
فکس:02166433529

ارسال مقالات روز

مقالات مربوط به دامپزشکی و دام پروری آدرس ایمیل را وارد کنید